Lashing (Sabitleme)

Lashing (Sabitleme)


Hizmet Description

Uluslararası taşımacılık hizmetleri için ihtiyaç duyulan, mal sevkiyatının güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaşmasını sağlayan konteyner lashing, gemilerdeki ürünlerin sabitlenmesi amacıyla verilen bir hizmettir. Bu hizmetin kapsamında, ürünlerin gemiye düzenli olarak yerleştirilmesi ve sabitlenmesi amacı bulunmaktadır.

Gemiler, diğer taşımacılık sektörlerinden çok daha özenli bir işlem gerektirirler. Bunun sebebi, gemilerin açık alanda uzun süre kalması, yolculuklarının diğer ulaşım araçlarından daha uzun olması ve rüzgar, yağmur, kar ve fırtına gibi hava şartları ile karşılaşma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

Gemiler üzerine paketlenerek, ihracatı, ithalatı veya internet üzerinden satışı gerçekleştirilen ürünlerin en iyi lashing hizmetine tabii tutulması gerekir. Çünkü basit ve yanlış gerçekleştirilmiş bir lashing hizmeti, ürünlerin gemi üzerinde düşmesine, yıkılmasına ve buna bağlı olarak kırılmasına veya zarar görerek defolu statüsüne geçmesine neden olabilir. Bu tarz durumlar, hem ürünlerin sahibi olan firma için, hem de ürünleri satın alacak firma için büyük bir problemdir. Ürünlere gelecek olan zarar iki tarafı da karşılıklı olarak olumsuz etkileyecektir. Ürünleri satan firma zarar ederken, satın alan firma da, ürünleri zamanında teslim alamamış olmak dolayısıyla zarara uğrayacaktır. Bu durumun birkaç kez tekrarlanması, karşılıklı ilişkileri olumsuz etkileyeceği gibi, iki firma arasındaki bağı bozacak ve alışverişi ortadan kaldıracaktır. İşte tüm bu nedenler dolayısıyla, ürünlerin en düzenli ve en sağlam şekilde sabitlenmesi, düşme ve sallantıdan etkilenme tehlikelerinin olmaması gerekir.

Konteyner Lashing Esasları

 Konteyner lashing hizmeti, kapsamlı bir hizmet olduğu gibi, kaliteli ve esaslı bir şekilde verilmesi gereken bir hizmettir. Geminin iç yapısının yetkili kişiler tarafından iyi bir şekilde hesaplanması, kaç kilo ürün alıp almayacağının tartışılması gerekmektedir. Geminin bölgelerine göre ürün hesabının yapılmaması, ürünlerin bazı bölgelere fazla, bazı bölgelere eksik konulması, geminin daha çok sallanmasına ve ürünlerin zarar görmesine neden olabilir. Ürünler olabildiğinden az konulduğunda, bu şirket için fazladan sefer anlamına gelir ve maddi hasar yaratabilir. Çok fazla ürün sevkiyatı ise bir hayli tehlikelidir, çünkü fazladan ürün koymak, ürünlerin zarar görmesine neden olması bir yana dursun, gemiye zarar verebilir ve insan canını tehlikeye atabilir.

Kapsamlı bir lashing hizmetinin gerçekleştirilmesi için, sağlam bir ekibin varlığı çok önemlidir. İşe yaramaz bir ekip ile çalışmak, firmanın kalitesini yerler altına serecektir. Kesinlikle şakaya gelecek bir iş olmaması, firmaların çok zor duruma düşmesine neden olabileceğinden, lashing firmalarının, özellikle de konteyner lashing yapanların iyi bir ekibe sahip olmalarını gerektirir. Eğitimli, donanımlı ve performansı iyi bir ekip ile çalışmak, lashing hizmetini kaliteli hale getireceği gibi, firmanın kısa sürede yükselmesini de sağlayacaktır.

Bunların haricinde konteyner lashing yapan firmanın ekipmanı çok önemlidir. Kaliteli malzemelerin kullanılması, herhangi bir aksaklık olması halinde yedek malzemelerin gemiye konularak, gemide bulunacaklara bununla ilgili kısa bir eğitim verilmesi kaliteli bir hizmetin gerçekleşmesine yardımcı olur. Sabitlemek için kullanılan malzemelerin kalitesi, ürünlerin birbiri üzerine düşmesini engelleyeceği gibi, ürünlerin zarar almasını da engeller. Ayrıca özellikle geminin dış bölgesine sabitlenecek olan ürünlerin üzerine, yağmura ve kara duyarlı malzemelerin örtülmesi gerekir. Ürün hangi amaçla taşınıyor olursa olsun, karton içerisinde taşınacağından kişileri sıkıntıya sokabilir. Ürünlerin ıslanmaması, fırtınada uçmaması ve kar yağışları dolayısıyla zarar görmemesi, ayrıca çok sıcak bölgelere taşınan ürünlerin güneşten etkilenmemesi açısından bu önlemin alınması büyük önem taşımaktadır. Gemi proje lashing alanında da 7/24 hizmet vermekteyiz

Konteyner Lashing Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Yukarıda da detayla açıklandığı gibi, konteyner lashing firmasının doğru seçilmesi ürünlerin ve insanların sağlığı bakımından çok önemlidir. Konteyner lashing firması seçerken dikkat edilmesi gereken ilk husus, ara verilecek limanlarda lashing firmasına ait bir bağlantının veya ona ait bir şubenin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir. Bu, ürünlerde herhangi bir sorun oluştuğunda acil müdahalenin yapılabilmesi açısından önemlidir. Tabi bunun dışında, ürünlerin sağlamlığının kontrol edilmesi ve zarar görmüş malzemeler bulunuyorsa onların değiştirilmesi açısından da bu hizmetin verilip verilmediğini kontrol etmek çok önemlidir.

Konteyner lashing firması seçerken, gemi içerisinde bulunan ekibe kısa bir eğitim veren firmaların tercih edilmesi veya bu hizmet ek olarak veriliyorsa mutlaka alınması çok önemlidir. Gemi içerisindeki ekip herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında, bunu acele bir şekilde giderip ürünlerin zarar görmesinin önüne geçebilmelidir. Ayrıca herhangi bir ürün düşmüşse veya diğerine zarar vermişse, o iki ürüne ait ayrı bir yer bulunarak o da sabitlenmelidir. Aksi takdirde diğer ürünlere de zarar verebilir.

Konteyner lashing firması seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, ekip ve ekipmanların nasıl olup olmadığının değerlendirilmesi ve ona göre bir karar verilmesidir. Bu iş acemi ellere bırakılmaması gereken önemli bir iştir. Bu nedenle referanslar da mutlaka değerlendirilmeli, mümkünse o firmalar ile iletişime geçilerek bir karar verilmelidir. Referansları sağlam olmayan daha önce herhangi bir sorun ile karşılaşılmış olan firmalar, sıkıntı yaratacaklarından dolayı kişilerin bu tarz firmalardan uzak durmaları daha doğru olacaktır.

Konteyner lashing hizmetini veren çok çeşitli firmalar bulunmaktadır. En iyi firmalar ile çalışmak en doğru kararlardır. Daha az ücret ödenerek çalışılan firmalar, daha büyük zararlar yaratacağından dolayı şirketleri daha büyük sıkıntılara sokacaktır. Kişilerin lashing firması seçerken, konu hangi bölümle ilgili olursa olsun çok dikkatli olmaları gerekmektedir.